ER.cz CZin.EU Přidat.eu Internet.er.cz Odkaz.přidat.eu Výdělek.er.cz Super-Obchody.eu Oblíbené články Rádia
INTERNET.ER.CZ - Aktuálně vše o českém internetu...
INTERNET.ER.CZ > Základní informace o internetu > Právo pro tvůrce www stránek
Rubriky o internetu Přesměrování ER.cz
www. .er.cz/.czin.eu
Máte web? Zjednodušte a zkraťte si adresu vašich www stránek pomocí přesměrování www.er.cz zdarma!
Přidání mezi záložky
Líbí se Vám tento článek? Založte si ho:
Přidat.eu záložku
Doporučujeme
DarkElf.cz
CZIN.eu TOP.Přidat.eu
LinksTip.com
.: Websnadno.cz - vytvořte si web či blog bez znatosti HTML zdarma
.: Spamy.cz - anti spam
.: Další zajímavé odkazy :.

INTERNET.ER.CZ - český internet a web
Pokud Vám náš web pomohl, podpořte nás prosím přidáním odkazu či naší ikony na Váš web. Za každý odkaz jsme vděčni.

Právo pro tvůrce www stránek

Jestliže jste webmasterem, měl byste znát některé zásady a hlavně zákony týkající se obsahu,... webových stránek!

V současné době tvoří web kdekdo, ale málokdo má jasné představy o tom, co na svých stránkách může vytvořit, co do nich může vložit z jiných stránek a jaká témata psát. Ano i v dnešním světě existuje cenzura a na internetu je jedna z největších. Nejen, že zde nesmí být rasistické texty, či různé písemnosti, které by podporovali hnutí a organizace proti lidskosti, ale na internetu se nesmí objevit ani články, které by uráželi či dokonce poškozovali jinou osobu. Dle mezinárodních konvencí a morálních zásad by se zde neměli ani objevit reklamy na drogy (tabákové výrobky, lehké i tvrdé drogy,... vyjma některých alkoholických a lehce návykových nápojů). Kromě antimorálních stránek se na internetu v současné době nemají vyskytovat stránky, které by obsahovali návody na výrobu výbušnin, zpracování a pěstování drog,... a i často zapomínané také weby se zaměřením hacking, crack,... (vyjma stránek, kde je psáno, jak proti nim bojovat).

Co vás asi ale hlavně zajímá, je zákon o autorských právech! Dle "Bernské konvence" je vše chráněno, není-li výslovně řečeno jinak (tím se myslí autorem). Tato konvence také vyřešila problém s umísťováním ochranných známek u obrázků, produktů,... nyní nemusí být tato ochranná značka umístěna nikde! Pokud ale přesto si své stránky chcete chránit, musíte použít "©" nebo "Copyright" (nezáleží na tom, jestli jsou písmena velká nebo malá). Což znamená, že uvedení ochranné známky ve formě "(C)" je naprosto bezvýznamné. Další bezvýznamné a hlavně známe sousloví je: "Všechna práva vyhrazena" ("All rights reserved"). Jeho používání je tedy naprostá zbytečnost. Celá ochranná známka musí dále obsahovat jméno autora či název vlastníka (právnická, fyzická osoba - např. "Adidos, s.r.o.") a datum (alespoň rok), po kterou je známka platná anebo kdy byla vytvořena. Výsledná ohraná známka by asi vypadala třeba takhle: Copyright 2000-2007 Jan Novák. Pokud tento nápis vkládáte do stránek doporučuji ho vkládat pomocí základní syntaxe HTML (nepoužívat pro jeho vložení JavaScript,...) poněvadž pak mohou nastat problémy při kompatibilitě zobrazování ochranné známky!

Porušením autorských práv se dopouštíte, když materiály, které vytvořil někdo jiný šíříte zdarma či dokonce z toho máte zisk vy! Za tyto případy jsou považovány i například chaty,..., kde je ale toto šíření těžko zjistitelné a stejně málo prokazatelné. U takových to diskusních fór nese odpovědnost člověk jenž je šířil a ne server, který je šířil. Porušování u textových děl se nedopouštíte při citování části textu, ale i zde pozor, při citaci nesmíte použít více než je nezbytně nutné a nesmíte porušovat komerční hodnotu díla. Citování celého díla není citování, ale nelegální šíření! Dále můžete mít na paměti, skutečnosti (fakta), až na výjimky, nejsou chráněny autorskými právy, chráněn je způsob podání. Zde může nastat problém (jsou i vedeny soudní spory), poněvadž se může stát, že vy vytvoříte nějaké dílo, které je velice podobné nějakému jinému (a to jste to dílo nikdy neviděl). Jako příklad by mohl postačit spor o "Harryho Potera"! Dále se jedná o porušování autorských práv i takzvaným "odvozováním". Což mohou být například přetvořené obrázky,... A pozor! Autorská ochrana se nikdy "nepromlčí" tedy nevytratí.

HLAVNÍ ZÁSADA JE: "ŠIŘIŠ-LI NĚCO, ZEPTEJ SE, ZDA-LI MŮŽEŠ TO!"
(pokud vám to autor svolí - doporučuji si ponechat svolení např. mail, abyste měl případný důkaz)

Na závěr textu o autorských právech jen něco málo o pokutách. Při případných soudních kauzách musí škodu prokázat strana poškozená a může vás žalovat pouze o prokázanou škodu na zisku (výjimku tvoří např. poškození jména společnosti,...). Takže když na svých stránkách dáte zdarma ke stažení Paint Shop Pro (nebo třeba jenom vytvoříte crack), tak vás asi Jasc software bude žalovat o značný zisk, o který byli připraveni. Pokud rozšíříte pouze část manuálu k PSP, tak jste zákon stejně porušili, ale Jasc si to radši rozmyslí. Nejen, že by z vás dostali možná pár korun tedy euro (a kdo ví jestli), tak by si ještě mohli poškodit jméno.

V ČR se o dodržování těchto zákonů stará malá skupina policistů.

Doufáme, že se vám článek líbil a pomůže vám při tvorbě vašich webů!

Znáte nejakou firmu ci službu, která v nekterém z našich seznamů chybí a měla by tam být? Neváhejte a kontaktujte nás.
ISSN 1801-2337 . © WebČesky.cz - tvorba webu 2002 - 2019 Naše ikony | iPoradna | Kontakt | Přidat.eu RSS
Tipy: super hry | goodgame empire | přidat odkaz do katalogů | výdělek pro webmastery | obchody | big farm | doména zdarma | přesměrování | goodgame mafia | webové hry