ER.cz CZin.EU Přidat.eu Internet.er.cz Odkaz.přidat.eu Výdělek.er.cz Super-Obchody.eu Oblíbené články Rádia
INTERNET.ER.CZ - Aktuálně vše o českém internetu...
INTERNET.ER.CZ > Základní informace o internetu > Jak funguje internet, aneb český nic a nix
Rubriky o internetu Přesměrování ER.cz
www. .er.cz/.czin.eu
Máte web? Zjednodušte a zkraťte si adresu vašich www stránek pomocí přesměrování www.er.cz zdarma!
Přidání mezi záložky
Líbí se Vám tento článek? Založte si ho:
Přidat.eu záložku
Doporučujeme
DarkElf.cz
CZIN.eu TOP.Přidat.eu
LinksTip.com
.: Websnadno.cz - vytvořte si web či blog bez znatosti HTML zdarma
.: Spamy.cz - anti spam
.: Další zajímavé odkazy :.

INTERNET.ER.CZ - český internet a web
Pokud Vám náš web pomohl, podpořte nás prosím přidáním odkazu či naší ikony na Váš web. Za každý odkaz jsme vděčni.

Jak funguje internet, aneb český nic a nix

Zajímá vás, co je to internet? Jak vlastně pracuje a co v něm hraje jakou roli? Tak si rozhodně přečtěte tento článek!

Co je to vlastně internet? Tuto otázku si jistě položil každý, kdo se poprvé dozvěděl o internetu (současná vyrůstající generace se na to již nepamatuje). Kdybych měl na tuto otázku odpovědět ve škole, tak řeknu, že internet je nejrychleji rostoucí médium s "nekonečnými" možnostmi, zásobou informací a možností komunikace na vysoké úrovni. Ale co je to doopravdy?
No internet je vlastně taková nejdokonalejší pavučina na světě, kterou organizují národní, nadnárodní a soukromé organizace. Proč je tak dokonalá? No protože neexistuje slepá ulička, spojení serverů je tak dokonalé, že vámi žádaná informace se k vám dostane, i když jedna cesta nebude funkční. Internet je v současné době spojení několika nyní milionů serverů, jenž jsou vzájemně spojeny kabely (digitalizovanými, analogovými, optickými,...), mikrovlně (přes družice a satelity), či dalšími jinými podobnými způsoby. Pravidla si určují servery, ale samozřejmě se musí řídit i zákony země, ve které jsou umístěny. No dobře, ale jaký je rozdíl mezi providerem a serverem? V českých poměrech je rozdíl v tom, že opravdový provider je členem českého providerského sdružení NIX.cz (Neutral Internet eXchange), jenž organizuje pravidla, řeší problémy a zastupuje providery ve vztahu proti státu. Současně je to největší uzel, jenž určuje dané propojení providerů, který byl založen v roce 1996 (teprve od tohoto roku začal opravdový třesk rozvoje v ČR). V současné době je průměrná rychlost připojení mezi operátory 100 Mb/s, ovšem do zahraničí díky optické kabeláži až několikrát vyšší. V česku je několik desítek providerů, které své služby nabízejí nejrůznějšími způsoby. Vás, jako běžného uživatele, jsou schopny připojit přes svou vlastní kabeláž, což se týká pouze určitých oblastí, satelitně, nyní i dosti často mikrovlně, ale hlavně pomocí kabeláže Českého Telecomu, jenž nedosahují největší rychlosti, ale pro většinu obyvatel ČR jsou dostupné jak cenově tak přístupově. Největší providery nabízející dial-up připojení pomocí Českého Telecomu, a. s. "zdarma" si porovnejte v tomto článku. Zdarma v uvozovkách, protože oni si neúčtují nic, ale dostávají provizi několik % z vámi zaplacených peněz Českému Telecomu.
U nás málo (spíše vůbec) používané providerství je, že poskytujete připojení vy někomu přes své připojení, což může být i částečně v rozporu s pravidly daného providera či zákony dané země. V současné době se nejvíce rozšiřuje připojení pomocí kabeláže kabelových televizí, kde za přijatelnou cenu můžete získat rychlé, spolehlivé a hlavně paušálové připojení k internetu. Těmto providerům se budeme věnovat v některém z příštích článků. Server je pouze počítač upravený pro uložení informací jenž provideři mohou připojovat či přímo zajišťovat jeho provoz.
A jak je to se mnou jako uživatelem? No i vy jistě víte, jak se připojujete, jak již bylo řečeno je několik možností a další se do ČR hrnou závratnou rychlostí. Ale hlavní, co jako provider, který připojí váš počítač do internetu, musí udělat je přidělit vám tzv. IP adresu, kterou máte jen vy jako jedinečnou (tedy jen po dobu vašeho připojení - při příštím můžete dostat jinou volnou). U těchto adres začíná být problém, že začínají docházet. Kombinací je mnoho, ale některá čísla musí určovat providera nebo zemi odkud se připojujete (ne vždy). A když si vezmete těch pár miliard možných kombinací (mohou se dosazovat čísla v rozmezí d 0 do 256) a v poměru s rostoucím počtem obyvatel se tento problém bude muset řešit například použitím jiného protokolu než "Internet Protocol" (IP). Vy se po připojení stanete součástí internetu a můžete využívat všech jeho služeb.
Jednou z další služeb internetu je tvorba internetových stránek, což je záležitost poměrně složitá, ale zábavná. A tyto weby, jenž jsou vlastně základem internetu, jsou uloženy na nějakém serveru, který má vlastní stálou IP, a pod určitou doménou.
České doménové rozložení řídí Český nic, který spravuje českou národní doménu CZ. Určuje pravidla pro její registraci a přikazuje provádění operací při odeslání požadavku na doménu 2. řádu (např. www.er.cz). Přijaté informace od serveru se zpracují ve zlomku setiny a další případné určování probíhá na serveru, kde je web uložen. Což znamená, že určování domén 3. řádu (např. internet.er.cz) a dalších již určuje sám server.

Mohl by jsem zde popisovat další a další pavučiny, zákoutí a světlá místa internetu, což je nejen složité, na dlouhé povídání, ale i nudné. takže si myslím, že takový to úvod do teorie internetu do sita stačí.

Znáte nejakou firmu ci službu, která v nekterém z našich seznamů chybí a měla by tam být? Neváhejte a kontaktujte nás.
ISSN 1801-2337 . © WebČesky.cz - tvorba webu 2002 - 2019 Naše ikony | iPoradna | Kontakt | Přidat.eu RSS
Tipy: super hry | goodgame empire | přidat odkaz do katalogů | výdělek pro webmastery | obchody | big farm | doména zdarma | přesměrování | goodgame mafia | webové hry