ER.cz CZin.EU Přidat.eu Internet.er.cz Odkaz.přidat.eu Výdělek.er.cz Super-Obchody.eu Oblíbené články Rádia
INTERNET.ER.CZ - Aktuálně vše o českém internetu...
INTERNET.ER.CZ > Základní informace o internetu > Historie internetu
Rubriky o internetu Přesměrování ER.cz
www. .er.cz/.czin.eu
Máte web? Zjednodušte a zkraťte si adresu vašich www stránek pomocí přesměrování www.er.cz zdarma!
Přidání mezi záložky
Líbí se Vám tento článek? Založte si ho:
Přidat.eu záložku
Doporučujeme
DarkElf.cz
CZIN.eu TOP.Přidat.eu
LinksTip.com
.: Další zajímavé odkazy :.

INTERNET.ER.CZ - český internet a web
Pokud Vám náš web pomohl, podpořte nás prosím přidáním odkazu či naší ikony na Váš web. Za každý odkaz jsme vděčni.

Historie internetu

Sice jistě většina z vás zná základy o vzniku internetu a jeho prudkém rozvoji, ale my vám v tomto krátkém článku osvětlíme jeho historii už od prvních teorií až po začátek rychlého rozvoje!

Není tomu nijak dlouho, co internet mohl poprvé okusit český člověk, teprve něco málo přes deset let. Český internet poznal rychlý rozvoj a dohnal, ne-li předehnal, úroveň světového internetu, i když je pravda, že český internet se rozvíjí víceméně bez výraznější podpory státních orgánů (neberu v potaz zavádění internetu do škol), zatímco v USA je internet chráněn jako národní bohatství. Vždyť Spojené státy Americké jsou také vlastně takovou matkou světového internetu, spravuje ty nejvýznamnější domény a hostuje ty nejnavštěvovanější servery, i když vše to začalo už ve Švýcarsku. Takže já vám nyní povím o minulosti internetu. První teorii, na které je v současné době internet založen, vyložil vynálezce počítačové myši Douglas Engelbert, který ovšem neměl šanci na úspěch - přece jen 70. léta 19. století jsou brzy! Trošičku úspěšnějším byl Ted Nelson, který v roce 1980 (resp. 1988) začal pracovat společně s kapitálově silnou společností Autodesk na projektu "Xanadu". Projekt sice došel do určitého stádia, ale šance zde byla malá, vždyť neexistoval žádný Windows či Linux. Proto projekt člověka, který poprvé použil slovo hypertext skončil definitivně v roce 1991. Dalším prastrýčkem byl Charles Goldfarb, který vytvořil programovací jazyk SGML předchůdce HTML. Tvořil ho ve smyslu, že nedefinoval přesně jak se má dojít k výsledku, ale jak by měl výsledek vypadat, což znamenalo, že se odstranily rozdíly různorodosti mezi různými typy OS, počítačů,... Tím, kdo však dosáhl toho opravdového třesku byl v roce 1989 člen výzkumného střediska CERN ve švýcarské Ženevě Tim Berners-lee, který definoval hypertextový systém a vyzkoušel ho, a prosto se stal tento člověk legendou dle jeho slov pojmenovaného "World Wide Webu". No a nyní už to šlo jako po másle. Hned, jak se o tomto úspěšném postavení první lokální sítě na světě dozvěděla americká vláda, začala pracovat na jeho rozvoji ve vojenské oblasti. Již v roce 1992 existovalo několik desítek vzájemně propojených serverů na světě. Do praktického života však internet přišel až s příchodem slavného operačního systému "Windows" vymyšleným Billem Gatesem a vymyšlením několika technologií, na kterých je internet provozován dodnes. Jednalo se o protokol http, první podoby html,... Krom toho se i rychle objevují i první browsery bez nichž není možné webové stránky prohlížet jako je Midas, Viola a později Marca Adressena a Erica Biny vytvořené v Národním středisku pro superpočítačové aplikace v Illinois. V tuto chvíli si většina vlád severního Atlantiku uvědomila obrovské možnosti, která tato, v tuto dobu stále ještě nedokonalá technologie, nabízí. A tak nejenže společnými silami zakládají konsorcium W3C, ale začínají hromadně financovat další rozvoj. Již v roce 1995 je na světě necelých 100 tisíc počítačových serverů! No a pak již další vývoj jistě znáte - nové technologie (HTML 4.0 jako standart, PHP, CSS, XHTML,..), prohlížeče (Netscape od Jima Clarka,...) a další různé serepetičky s tím spojené.

No dobře, ale jak to bylo v Česku? U nás se o něčem jako je internet nevědělo až do roku 1989. První servery se začínají vyskytovat na vysokých školách, kde byly využity dostupné technologie (a těch ještě stále moc nebylo) a byli založeny na operačním systému UNIX. Opravdový začátek rozvoje v Zemích koruny české je datován rokem 1994, kdy došlo k obrovské expanzi i do běžného života!

Rychlost rozvoje internetu je stále nezastavená a o nějaké stagnaci v nejbližší době nemá cenu ani uvažovat!

Znáte nejakou firmu ci službu, která v nekterém z našich seznamů chybí a měla by tam být? Neváhejte a kontaktujte nás.
ISSN 1801-2337 . © WebČesky.cz - tvorba webu 2002 - 2019 Naše ikony | iPoradna | Kontakt | Přidat.eu RSS
Tipy: super hry | goodgame empire | přidat odkaz do katalogů | výdělek pro webmastery | obchody | big farm | doména zdarma | přesměrování | goodgame mafia | webové hry